یکشنبه 24 تیر 1403  

ICU2

معرفـــی بخش ICU2.

رییس بخش:دکتر فرخی
مسئول بخش: آقای جانعلیزاده
تلفن تماس: 06153544802


معرفـــی بخش
ICU2

   بخش ای سی یو دو بیمارستان و لیعصر ( عج) که هر تخت با یک عدد مانیتورینگ و ساکشن سنترال و اکسیژن سنترال ، تشک مواج بالابر تخت  ، میز و کمد بیمار ، سفتیباکس و سطل آشغال با کیسه زرد ، ماده ضد عفونی کننده و اسکراب دست و یک عدد ونتیلاتور حمایت میشود . ورود افراد به این بخش محدود و کنترل شده میباشد در هنگام ورود به بخش ملاقات کنندگان از گان مخصوص بخش به اضافه پاپوش ( کاور کفش ) استفاده میکنند دستان آنها هنگام ورود و خروج بخش توسط مایع اسکراب ضد عفونی می شود .
شیفت صبح از ساعت  7:30 شروع میشود که پرسنل صبح کار در همین ساعت در بخش حضوردارند و با همدیگر پس از تعویض ،GCSلباسهایشان و پوشیدن بیماران را از پرسنل شب کار تحویل میگیرند . در حین تحویل نکاتی همانند وضعیت تنفسی ، اتصالات بیمار  ، دستبند مشخصات ، چسبهای آنژیوکت و تاریخ انقضا اتصالات مد نظر قرار میگیرد . همچنین وضعیت پوست بیمار در نواحی تحت فشار بررسی میشود . تخت و ملافه ها و وضعیت ظاهری بیمار با ید مرتب و تمیز باشد . تمام اطلاعات و پیگیریهای مربوط به هر بیمار جهت پیگیری سریع یادداشت می شود . گزارش پرستاری مربوط به هر بیمار در حین تحویل توسط مسئول بخش خوانده میشود و  نواقص تذکر داده میشود .
 FBS بیمار در ابتدای شیفت پیگیری و ضمیمه میشود.
بعد از آن ترالی اورژانس توسط مسئول بخش یا در شیفت عصر وشب  توسط اینچارچ به صورت کاملا دقیق همراه با چک کردن عملکرد   D.C  شوک و لارنگسکوپ +چراغ قوه و ضدعفونی لارنگسکوپ بوسیله پنبه الکل بررسی میشود.
دفتر تقسیم کار پرسنل و خدمات بخش به صورت روزانه با توجه به برنامه هفتگی بخش و با توجه به نیاز بخش به صورت روزانه نوشته میشود.
تمام تجهیزات بخش و وسایل بخش توسط مسئول بخش یا اینچارچ چک می شود ودر دفتر مخصوص ثبت میگردد. کمبودها و خرابی ها پیگیری میشود در مورد خرابی ها با مسئول و کارشناس تجهیزات پزشکی هماهنگی میشود.
تاریخ و تعداد ست های پانسمان کنترل میشود.
در این فاصله نفر دوم بخش به کارهای بیماران TPR        بیماران همراه با        GCS   و شروع سرم تراپی و بررسی1/O و وضعیت تنفسی بیمار و در صورت لزوم ساکشن      ORAL     و     ETT      رسیدگی میکند. دهانشویه بیماران با آبسلانگ آماده شده و محلول ضدعفونی کننده دهان و دندان به روش پراتیک انجام میشود.
منشی بخش در این فاصله آمار روزانه بیماران بخش ، مرتب کردن پرونده ها ، بررسی داروهای مصرفی و کمبودهای داروئی و ملزومات بخش ، ثبت داروهای بیماران که به صورت روزانه است ، زیبا سازی ونظم بخش ، پیگیری داروها و وسایل مصرفی که به صورت قرض به بخشهای دیگر داده شده است ،  ثبت بیمه های بیماران را انجام میدهد.
بعد از آن داروهای بیماران در سینی مخصوص دارو چیده میشود و بالای سر هر بیمار به صورت  جداگانه پس از مطابقت با کارت دارویی با کاردکس و دستورات پزشک مندرج در پرونده بیمار آماده و برای بیمار تزریق یا گاواژ یا خورانده میشود . در حین آماده


سازی و تزریق دارو به ایمنی بیمار با توجه به رعایت داروی صحیح ، بیمار صحیح ، روش صحیح ، دوز صحیح ، زمان صحیح توجه نمود .
در صورت وجود بیمار قلبی یا مشاوره قلب در آی سی یو  گرفتن نوار قلب روزانه در ابتدای شیفت انجام میشود و ضمیمه پرونده میگردد.
بانداژ اندام تحتانی بیمار در صورت دستور پزشک به صورت متناوب  ( سه ساعت بانداژ و یک ساعت استراحت ) معمولا در ساعتهای نوشته شده در اتاق دارو انجام میشود.
حتما باید پرونده بیمار قبل از ویزیت  پزشک بررسی شود و نواقص و جاهایی که دستور تلفنی ( شفاهی ) بوده جهت ممهور کردن توسط پزشک مشخص شود .
ویزیت متخصص بیهوشی نیز به صورت روزانه خصوصا در شرایط داشتن بیمار با دیسترس تنفسی یا متصل به دستگاه ونتیلاتور انجام میشود.
تا حدود ساعت 12 حتما باید آزمایشات مربوط به بیمار بدحال یا پر خطر پیگیری شود و در صورت عدم جوابدهی به سوپروایزر اطلاع داده میشود.
وسایل مصرفی بیماران  در نیمه یا انتهای هر شیفت در دفتر مخصوص ثبت میگردد ( توسط پرسنل ) تا توسط منشی پیگیری شود.آدرس وب سایت بیمارستان ولیعصرعج:
https://valiasr.abadanums.ac.ir


abadanums.ac.ir
وب سایت دانشگاه علوم پزشکی آبادان